Za nami ostatnie już spotkanie z cyklu „Odczarowana historia”. Tym razem w przeszłość Oświęcimia wprowadziły nas pracownice Muzeum Zamek w Oświęcimiu, a lekcja nosiła tytuł „W królewskim mieście”.
    27 września uczestnicy projektu „Odczarowany Oświęcim” spotkali się w siedzibie książąt oświęcimskich, której najstarsza część, czyli wieża obronna pochodzi z XIII wieku. Lekcję historii rozpoczęli od zwiedzania wystawy stałej. Znajduje się ona w czterech salach. Pierwsza z nich prezentuje walory przedwojennego, galicyjskiego miasta Oświęcimia pod względem architektonicznym. Można tutaj zobaczyć odwzorowanie elewacji apteki Romana Mayzla, panele graficzne z mapami, dokumentami i zdjęciami prezentującymi Oświęcim w tamtym okresie oraz film dokumentujący sprowadzenie do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli. W sąsiedniej sali zaprezentowano najważniejsze placówki działające w mieście takie jak: wojsko, kolej, straż pożarną i pocztę.

Kolejne pomieszczenie jest przybliżeniem oświęcimskiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku. Za pomocą plakatów, zdjęć oraz przedmiotów oryginalnych zaprezentowano więc Fabrykę Wódek i Likierów Jakóba Haberfelda, Fabrykę Maszyn i Samochodów „Oświęcim – Praga”, Fabrykę Maszyn Rolniczych. Ostatnia sala pokazuje sferę publiczną w galicyjskim Oświęcimiu, min. harcerstwo, Kadimah, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół czy Towarzystwo Polskiej Szkoły Średniej w Oświęcimiu. Ważnym punktem ekspozycji jest prezentacja szkolnictwa podstawowego w mieście.
    Kluczowym zadaniem uczestników projektu było jednak opracowanie kart pracy i wyszukanie konkretnych informacji, zaprezentowanych na wystawie. To już była praca w mniejszych grupach. Po 45 wytężonej pracy przenieśliśmy się do sali konferencyjnej, w której omówiliśmy wyniki naszych poszukiwań i podzieliliśmy się wrażeniami z wystawy.