Od 29 kwietnia do 7 maja młodzież oświęcimskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 9 - wraz z opiekunami odwiedziła zaprzyjaźnioną miejscowość Breisach nad Renem. Nasi przyjaciele z Niemiec reprezentujący miejscowe Gimnazjum im. Martina Schongauera przyjęli nas gorąco, oferując gościnę w swoich domach oraz liczne atrakcyjne wycieczki, między innymi do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i Europa Parku w Rust. Mieliśmy też okazję podziwiać uroki Freiburga (humorów nie popsuł nam nawet deszcz ani śnieg) oraz Bazylei. Koneserzy sztuki użytkowej mogli ją podziwiać w Vitra Design Museum w miejscowości Weil nad Renem.

Najważniejsza była jednak – podobnie jak w październiku, gdy Niemcy gościli w Oświęcimiu – integracja naszych podopiecznych. To budujące obserwować, jak młodzi ludzie potrafią się razem bawić, uczyć i integrować, choćby podczas wspólnych górskich wycieczek. A także wymieniać poglądy, dyskutować i znajdować wspólne zainteresowania. Kolejna okazja nadarzy się we wrześniu, kiedy znowu będziemy gościć naszych niemieckich przyjaciół w Oświęcimiu.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.  Projekt współfinansował  Urząd Miasta Oświęcim.

logomherb oswiecim1368520358 logo pnwm dopisek pion cmyk