W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 naukowcy apelują o ostrożność. Nie dotyczy to jednak wyłącznie higieny dłoni, ale również przedmiotów znajdujących się w naszym otoczeniu. Tym bardziej, że jednym z największych siedlisk drobnoustrojów jest telefon komórkowy, którego dotykamy bardzo często. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, jak go wyczyścić, by pozbyć się zarazków.

  1. Nie tylko ręce

  2. Smartfon gorszy niż deska klozetowa?

  3. Po pierwsze: czyść telefon regularnie

  4. Po drugie: czyść telefon na sucho i dokładnie

  5. Po trzecie: ogranicz rozmowy

Nie tylko ręce

Paradoksalnie, rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus COVID-19 uczulił nasw jednej kwestii – zaczęliśmy dbać o prawidłową higienę dłoni. Strach przed zarażeniem sprawił, że nie podstawiamy dłoni pod kran jedynie na kilka sekund, ale zdecydowana większość wie już, jak prawidłowo myć ręce, by pozbyć się z nich drobnoustrojów.

Dbając o higienę dłoni, zdarza nam się jednak zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie, a mianowicie SMARTFONIE, który towarzyszy nam dosłownie wszędzie. Ze względu na to, że często pojawia się blisko twarzy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego czystość.

Smartfon gorszy niż deska klozetowa?

Wydawałoby się, że to deska klozetowa jest największym siedliskiem drobnoustrojów, jednak w wielu badaniach wyprzedza ją właśnie smartfon. Według szczegółowych analiz, na telefonie komórkowym jest pięć razy więcej bakterii i zarazków niż na desce. W tym niechlubnym ranking jest również miejsce dla kart kredytowych, kluczy, a nawet biżuterii.

Zobacz też: Te przedmioty kochają wirusy

Smartfona dotykamy jednak najczęściej. Kładziemy go na różnych powierzchniach, co do których nie mamy pewności, że zostały odpowiednio zdezynfekowane (np. w restauracji). W tym wypadku pojawia się również pytanie o to, jakie zarazki mogą się przenosić na telefonach. Spieszymy z odpowiedzią:

  1. wirus grypy;

  2. bakterie E. coli;

  3. gronkowce;

  4. paciorkowce.

Rozmawiając przez telefon, na jego powierzchni gromadzą się naskórek, pot, sebum oraz resztki makijażu, które w połączeniu z ciepłem wytwarzanym przez urządzenie, stwarzają idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Czasem zdarza nam się jednak zapominać
o czyszczeniu telefonu.

Po pierwsze: czyść telefon regularnie

Najważniejszą zasadą dotyczącą czyszczenia telefonu jest regularność w usuwaniu zarazków. Naukowcy potwierdzają, że najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze ścierek z mikrofibry do czyszczenia szkieł w okularach. Miękkie włókna idealnie usuwają plamy z tłuszczu, na których gromadzi się najwięcej drobnoustrojów.

Po drugie: czyść telefon na sucho i dokładnie

Zanim rozpoczniemy czyszczenie, musimy sprawdzić, czy na chusteczce nie znajdują się żadne okruszki, ponieważ ekran dotykowy łatwo można zarysować. Poza tym nie powinniśmy używać do czyszczenia płynu do mycia szyb, wody, rozpuszczalnika, alkoholu, amoniaku oraz materiałów ściernych.

Takie obostrzenia znajdziemy na stronach największych firm produkujących urządzenia elektroniczne.

Najlepiej czyścić telefon na sucho.

Pamiętajmy także, że samo przetarcie ekranu ubraniem może nie wystarczyć, a wręcz przeciwnie – drobnoustroje się namnożą.

Po trzecie: ogranicz rozmowy

Są osoby, które bardzo często rozmawiają przez telefon komórkowy. Może tego od nich wymagać praca lub nagły wypadek. W takich sytuacjach trudniej co chwilę sięgać po ścierkę z mikrofibry, by przetrzeć ekran. Dlatego najlepiej używać zestawu słuchawkowego, przynajmniej w okresie wzmożonej aktywności wirusów i bakterii tak, aby zachować zalecane środki ostrożności.

Materiał pochodzi ze strony: https://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,jak-wyczyscic-telefon--zeby-pozbyc-sie-zarazkow-,artykul,43745607.html