13 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świadomości Dysleksji realizując tegoroczne hasło „Przełamujemy bariery”.  Nasze działania dotarły do wszystkich oddziałów. A działo się dużo!

Klasy pierwsze odwiedzili wolontariusze z klas 7. i 8., którzy przeczytali dzieciom bajkę H. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko”. Spotkanie to było okazją do rozmowy o pokonywaniu trudności w życiu, w tym także trudności edukacyjnych. Pedagog szkolny wspomniał uczniom, że sam Andersen uznany został za dyslektyka, co nie przekreśliło jego sukcesu. Mimo trudności w szkole, dorosły Hans stworzył w dorosłym życiu wspaniałe dzieła.

Klasy 2. i 3. zostały zaproszone do zabaw kreatywnych, utrwalających pisownię trudnych wyrazów. Uczniowie stworzyli pomysłowe „obrazki ortograficzne”, które ozdobiły w tym dniu ich klasopracownie.

Uczniowie klas 4-8, oprócz zorganizowanej w tym dniu „Przerwy na czytanie”, wzięli udział w konkursie nazwanym „Dyktando biegane”. Zadaniem uczniów było zapisanie na kartce naszpikowanego trudnościami tekstu, który każdy zespół miał umieszczony po drugiej stronie sali gimnastycznej. Uczniowie na zmianę podbiegali do tekstu, zapamiętywali go, a następnie podbiegali do swoich drużyn i starali się wiernie przekazać jego treść pozostałym kolegom. Wśród reprezentantów drużyn byli uczniowie z dysleksją i trudnościami w nauce, co w żadnym stopniu nie przeszkodziło w realizacji naszego konkursowego zadania. Wszystkie drużyny wykazały się wspaniałą współpracą w myśl zasady, że przełamywać bariery jest łatwiej, gdy możemy liczyć na pomoc innych osób. Pozytywna rywalizacja wypełniła emocjami całą salę gimnastyczną. Każda drużyna nagrodzona została pamiątkowym dyplomem, a niebawem poznamy zwycięzców naszego konkursowego wyzwania.

A oto wyniki „Dyktanda bieganego ”:

W kategorii klas VII-VIII zwyciężyła drużyna z klasy VIIIa.

Spośród klas IV-VI zwycięzcą została grupa z klasy VIa.

Drużynie z klasy VIc udało się jako jedynej przepisać dyktando w całości w ciągu 30 minut.

GRATULUJEMY!

Poniżej fotorelacja z tego pełnego dobrej energii dnia.