W środę 24 kwietnia 2024r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy 1a zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

Celem uroczystości było zachęcenie  uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, kiedy czytają lektury. Uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek.

Zanim jednak zostali pasowani na czytelników wysłuchali poetyckiego picturebooka autorstwa Iwony Pietrzak – Płachty ( nauczycielki roku 2022r.) – opowieści o mocy, która drzemie w czytaniu. Odpowiadali też i zadawali pytania dotyczące biblioteki i książek.

Następnie uczniowie w  skupieniu i powadze  uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez panią bibliotekarkę na czytelnika szkolnej biblioteki.

Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali książki autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, otrzymane od Instytutu Książki w ramach akcji „Mała książka- wielki człowiek”.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Dzień 2 kwietnia ustanowiony jest jako Dzień Świadomości Autyzmu. W naszej szkole zagadnienie spektrum autyzmu jest coraz lepiej rozumiane poprzez codzienną pracę z uczniami z tą diagnozą oraz podnoszenie wiedzy i kompetencji nauczycieli. Obchodzone drugi raz z rzędu wydarzenie, jakim jest Dzień Świadomości Autyzmu stanowi znaczący wkład w lepsze rozumienie przez całą społeczność „Dziewiątki” czym jest autyzm. W tym roku obchodziliśmy to wydarzenie nie przez jeden, a trzy poświąteczne dni tj. 3-5 kwietnia 2024r. . Hol szkoły uświetniła tematyczna gazetka, a na telebimie można było obejrzeć tematyczną prezentację multimedialną. W celu poszerzania świadomości, czym jest spektrum i jakie są potrzeby osób z autyzmem opracowane zostały ulotki, które przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego rozdały uczniom klas IV – VIII. Te same ulotki mogli zabrać ze sobą rodzice odwiedzający naszą szkołę. W odpowiedzi na potrzeby sensoryczne naszych uczniów na jeden dzień wyciszone i skrócone zostały dzwonki, które rozbrzmiewają w naszej szkole. Dzień Świadomości Autyzmu staje się kolejną dobrą praktyką w naszej szkole.

Dziewiątkowicze wzięli udział w nasadzaniu drzew w państwowym lesie przynależącym do nadleśnictwa chrzanowskiego. Celem było zasadzenie 60 drzew, aby uczcić 60-lecie naszej szkoły… ale nasi młodzi ekolodzy poszli o krok dalej i przyczynili się do powiększenia lasu, sadząc ponad 150 sosen!

Brawo dla młodzieży za zaangażowanie i podziękowania za ciężką pracę!

Jesteście najlepsi!

Z okazji obchodów 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 9 w naszej szkole zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy z zakresu historii naszej szkoły i bieżących wydarzeń. Każdą klasę 4-8 będzie reprezentował wybrany przedstawiciel danej klasy. Konkurs odbędzie się 22 kwietnia o godz. 8.00 w sali 58. Materiały pomocne w przygotowaniu do konkursu znajdują się w linkach poniżej.

Książka o historii szkoły z 2014 r.:

Informacje o historii szkoły z naszej strony:

https://sp9oswiecim.pl/ -> O SZKOLE -> HISTORIA i TRADYCJE

I m. Julia Ławczys - I b

Aleksander Szulc - II a

II m. Zofia Nowak - II b

Tola Mańka - II b

III m. Kinga Grochal - II a

Jagoda Mendyk - I b

W etapie powiatowym reprezentantem szkoły będzie: ALEKSANDER SZULC.